|
Headlines | Door een onzer verslaggevers
HvA domein Techniek opent eerste fysieke OpenBIMlab in Nederland
Vanaf september 2011 beschikt de hogeschool van Amsterdam als eerste hogeschool van Nederland over een fysiek OpenBIMlab. Het OpenBIMlab biedt bedrijven de gelegenheid om, binnen een experimentele omgeving, te ontdekken wat BIM voor hen kan betekenen. Ze kunnen eigen knelpunten op het gebied van ketendigitalisatie laten onderzoeken door HvA-studenten. Binnen het lab is alle benodigde software aanwezig waarmee studenten het complete bouwproces kunnen simuleren. Zo kan alle gebouweninformatie integraal beschikbaar worden gesteld aan de verschillende bouwdisciplines.
Building Information Modeling (BIM) bestaat al jaren, maar is een ontwikkeling in de bouwwereld die de komende tijd steeds verder zal worden benut en uitgediept. BIM software wordt ingezet om tot een betere samenwerking en communicatie in de bouw te komen. Op dit moment zijn er echter nog verschillende interpretaties in de markt over wat BIM is en wat het kan betekenen voor opdrachtgevers en ketenpartners. Initiatiefnemer lector Willem Verbaan: “Omdat het lab beschikt over een grote diversiteit van BIM oplossingen komen zowel de studenten als de bedrijven al snel tot nieuwe inzichten. Onderzoeken kunnen voortkomen uit interne opleidingstrajecten, onderzoeksprojecten en vraagstukken uit de markt”
Samenwerking
Het OpenBimlab is opgezet en gefaciliteerd door Oadis, gespecialiseerd in open BIM concepten. “In het OpenBIMlab staat centraal dat alle informatie tussen ketenpartners met open standaarden wordt uitgewisseld, conform het beleid van overheidsinstanties zoals Rijksgebouwendienst en Rijkswaterstaat”, aldus Joost Wijnen van Oadis. Zijn netwerk omvat landen die koplopers zijn met het voorschrijven en toepassen van open standaarden BIM, zoals Singapore, Zuid-Korea, Australië, Scandinavië en Amerika. Hierdoor zal de internationale kennisuitwisseling worden bevorderd, bijvoorbeeld door het opzetten van een studenten uitwisselingstrajecten binnen het OpenBIMlab.
Lifecycle
De totale lifecycle van projecten komt aan bod in het OpenBIMlab, van haalbaarheidstudie tot beheer. Ook de integratie van GIS en BIM staat hoog in het vaandel: van gebiedsontwikkeling tot het assetmanagement van civiele projecten of inventarismanagement van vastgoed. Daarnaast wordt onderzoek gedaan naar de gevolgen en mogelijkheden van BIM in relatie tot de bestaande contractvormen met bijbehorende (nieuwe) rollen en verantwoordelijkheden.
Kennisinvestering
De BIM expertise die de HvA-studenten opdoen, zullen de bedrijven en opdrachtgevers in staat stellen om de benodigde cultuurverandering in de bouwsector te realiseren. Samen met de lifecycle benadering van projecten, zal het OpenBIMlab zo bijdragen tot een daling van de faalkosten, vernieuwende ketensamenwerking en duurzame oplossingen.
Interessant artikel?
Sluit nu een abonnement af en ontvang iedere maand het tijdschrift Bouwformatie. Klik hier
|