|
Headlines | Door de redactie
In Bouwformatie: nieuwbouw onder druk door verlaging overdrachtsbelasting
De tijdelijke verlaging van de overdrachtsbelasting maakt bestaande woningen aantrekkelijker en is zo een plus voor de woningmarkt. Het verslechtert echter de concurrentiepositie van nieuwbouw. Doordat op nieuwbouwwoningen omzetbelasting wordt berekend en geen overdrachtsbelasting profiteren zij niet van de belastingkorting. De onderhouds-- en verbouwsector profiteert wel doordat kopers van een woning wel vaak verbouwen. Nieuwbouw blijft echter van belang omdat de komende jaren het aantal huishoudens blijft stijgen. ING Economisch Bureau verwacht dit en volgend jaar echter slechts een beperkt herstel van het aantal gereed gemelde nieuwbouwwoningen.
Op nieuwbouwwoningen wordt 19 procent omzetbelasting berekend en geen overdrachtsbelasting. De door het kabinet aangekondigde regeling om tijdelijk de overdrachtsbelasting te verlagen maakt daardoor alleen bestaande woningen voor potentiële huizenkopers aantrekkelijker. Doordat zij het komende jaar 4 procent minder overdrachtsbelasting betalen, verslechtert dit de concurrentiepositie van nieuwbouw. Ook de verkopen van nieuwbouw zitten echter sinds de crisis in het slop. De verkochte nieuwbouwwoningen zijn weliswaar al flink hersteld maar liggen nog lang niet op het niveau van voor de recessie. In het 1ste kwartaal 2011 werden zo 6.600 nieuwbouwwoningen verkocht ten opzichte van gemiddeld 8.400 per kwartaal in de periode 2000-2010.
Verkoopcarrousel
Tussen het kopen van een nieuwbouwwoning en de uiteindelijke oplevering zit vaak circa 1,5 jaar. Kopers van nieuwbouw verwerven zich hierdoor vaak eerst hun nieuwe woning om pas na circa een jaar hun oude woning op de markt te brengen. Doordat de verlaging van de overdrachtsbelasting tijdelijk is geeft hen dit niet meer zekerheid over het verkopen van hun bestaande woning. Als zij immers over een jaar hun huidige woning willen verkopen is de regeling weer beëindigd. Hierdoor zullen potentiële kopers van nieuwbouw niet eerder tot aanschaf overgaan.
Onderhouds- en verbouwsector
Kopers van een woning verbouwen vaak. Indien de verlaging van de overdrachtsbelasting leidt tot meer transacties zal in de bouwsector vooral de onderhouds- en verbouwsector hiervan profiteren. Deze sector heeft echter juist het minst geleden onder de recessie en ook de tijdelijke verlaging van de BTW op onderhoudskosten stimuleert deze deelsector al.
Beperkt
“Nieuwbouw blijft belangrijk. De komende 10 jaar stijgt het aantal huishoudens nog met circa 55.000 per jaar. Daarbij worden er jaarlijks circa 15.000 woningen gesloopt waardoor er minstens 70.000 nieuwe woningen per jaar nodig zijn.”Aldus sectormanager bouw en vastgoed Jan van der Doelen. “In 2010 werden er door de recessie slechts 56.000 woningen gebouwd. Ook dit jaar staat nieuwbouwmarkt onder druk. ING Economisch Bureau gaat uit van een beperkte groei tot 60.000 nieuwbouwwoningen in 2011 en 62.000 in 2012.”
Interessant artikel?
Sluit nu een abonnement af en ontvang iedere maand het tijdschrift Bouwformatie. Klik hier
|